Fogselyem és fogköztisztító kefék használatát sokan mellőzik, pedig elengedhetetlenek a jó szájhigiénia fenntartásában.Fogkefével fogainknak csak a külső, belső és rágófelszínét tudjuk alaposan megtisztítani, még a legmodernebb, legravaszabb fogkefék sem jutnak el a fogközökben olyan mélységig, mint a fogselyem. A fogak egymás felé néző felszínei között viszont alattomosan megbújik a lepedék, ami először rossz leheletet, rossz ízt, utána későn felismerhető és nehezebben kezelhető fogszuvasodást okoz a két fog között.
A fogselyemmel és más fogköztisztító eszközzel még egyszer annyi lepedéket eltávolíthatunk, mint amennyit a fogkefével eltávolítottunk, tehát ebből is látszik, hogy a fogkefe csak fél megoldás. Sokakat visszatart az ínysérüléstől való félelem, pedig a szakszerű alkalmazásnál semmiféle veszedelem nem fenyegeti az ínyünket. A fogselymet lassan, a fog felszínéhez hozzászorítva kell becsúsztatni a fogközbe, így az elkerüli az ínyt.
ki úgy érzi, hogy nem tudja helyesen alkalmazni, kérjen nyugodtan segítséget a fogorvosától vagy dentálhigiénikusától, ők szívesen megtanítják a használatát. Akkor is forduljunk mindenféleképpen szakemberhez, ha a fogselyem akad, esetleg elszakad egy fogközben, mert ez valamiféle egyenetlenséget jelez a fog felszínén, pl. elálló tömés, amiben nem csak a fogselyem tud elakadni, hanem a lepedék is megbújik alatta.
Ezeket a problémákat sokszor egy egyszerű polírozással meg lehet oldani. Jó tudni, hogy a szájzuhany használata nem helyettesíti sem a fogkefét, sem a fogselymet, sem más fogköztisztító eszközt. Szájzuhannyal, csak az ételmaradékot távolítjuk el a fog felszínéről és a fogközökből, a szuvasodást okozó lepedék viszont komplexebb összetételű, sokkal tapadósabb, amit a szájzuhany már nem tud lemosni a fogakról. Nagy használatot tehetnek a koronák és a hidak tisztításánál az úgynevezett superfloss-ok. Ezek a speciálisan kialakított fogselymek könnyen bevezethetők a koronák mellett és a vastagabb, bolyhosabb felületüknek köszönhetően kitűnően tisztíthatók ezek a fogpótlások velük.
Előfordulhat, hogy a fogak között nagyobb rés van, ami általában fogágy betegség (link) eredménye. Ilyenkor a fogselyem vagy a superfloss nem tud elegendő lepedéket eltávolítani, szükség lehet más fogköztisztító eszköz használatára. Erre a célra fejlesztették ki a fogköztisztító keféket. Ezek az üvegmosó kefére emlékeztető kicsi kefécskék ideálisak arra, hogy a visszahúzódott íny miatt kialakult nagyobb résekből a lepedéket eltávolítsák, ami egy fogágy betegség estén akár a gyulladás súlyosságát is befolyásolja. Használatuk nagyon egyszerű, nem igényel különösebb kézügyességet. Ma már nagyon sokféle fogselymet és fogköztisztító eszközt lehet kapni az üzletekben és a gyógyszertárakban, érdemes több fajtát kipróbálni, mindenki biztosan megtalálja a magának legmegfelelőbbet. Használatával biztosíthatjuk a mindennapi kellemes közérzetünket, ráadásul pénzt spórolunk, hiszen a fogselyem még mindig olcsóbb megoldás, mint a fogorvosnál újabb és újabb töméseket csináltatni.
Aki úgy érzi, hogy szakember segítségére van szüksége, hogy kiválassza a számára legmegfelelőbbet, az nyugodtan keresse fel a dentálhigiénikusát, aki segít a megfelelő eszköz kiválasztásában.